3. sjednica

Sabor

16. 10. 2020

Transkript

- Prijedlog Zakona o izmjenama Zakona o šumama, prvo čitanje, P.Z. broj 8

Predlagatelj je Vlada RH temeljem Članka 85. Ustava RH i Članka 172. Poslovnika Hrvatskog sabora.

Prigodom rasprave o ovoj točki dnevnog reda primjenjuju se odredbe Poslovnika koje se odnose na prvo čitanje zakona.

Raspravu su proveli Odbor za zakonodavstvo, Odbor za poljoprivredu, Odbor za zaštitu okoliša i prirode te Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.

Želi li predstavnica predlagatelja dati dodatno obrazloženje?

Da, poštovana ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

Izvolite.

Marija Vučković

Hvala lijepo poštovani potpredsjedniče Hrvatskog sabora.

Gospođe zastupnice i gospodo zastupnici Zakonom o šumama uređuje se način korištenja, gospodarenja, upravljanja i raspolaganja šumama i šumskim zemljištem u RH. Sredstva za financiranje ovakvog održivog gospodarenja, upravljanja, korištenja, raspolaganja šumama i šumskim zemljištima u RH između ostalih izvora osiguravaju se i naknadama za općekorisne funkcije šuma. Naknada za općekorisne funkcije šuma prihod je i namjenski izvor sredstava koji se koristi za očuvanje ekološke, ekonomske i socijalne funkcije hrvatskih šuma, za njihovo unapređenje, očuvanja osobito tamo gdje su one najugroženije kakva su područja recimo hrvatskog krša.

Pravne i fizičke osobe koji su obveznice ove plaćanja naknada za općekorisne funkcije šuma jesu oni čiji godišnji prihod odnosno primitak ako se radi o fizičkim osobama iznosi više od 3 milijuna kuna. Prema ukupnom broju tako registriranih poslovnih subjekata koji uključuju pravne i fizičke osobe, a koji su obveznici plaćanja naknade njih je otprilike 5,5% u Hrvatskoj odnosno nešto više od 20.000 u odnosu na 350.000 registriranih pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju gospodarsku djelatnost. Naknada po kojoj se utvrđuje obveza u postotku iznosi 0,0265% od ukupnog prihoda odnosno primitka, a struktura po kojoj se isplaćuje odnosno struktura svrhe ove naknade jest 39% za razminiranje, 20% za vatrogasnu djelatnost, 37% za gospodarenje državnim šumama, 12% za gospodarenje privatnim šumama i 1% za znanstveno istraživačku djelatnost.

Epidemija korona virusa bila je i jest snažan udar na hrvatsko gospodarstvo. Vlada RH u više navrata donesla je različite pakete mjere kojim je nastojala ojačati otpornost hrvatskog gospodarstva na ovakve udare, prije svega čuvajući zaposlenost i likvidnost, ali i pomažući i u drugim ciljevima hrvatskom gospodarstvu.

Između ostalih da bi se ublažile posljedice epidemije korona virusa donesen je i akcijski plan za rasterećenje gospodarstva od neporeznih i parafiskalnih davanja, te je takvim planom predviđena i izmjena Zakona o šumama i to s dvi mjere. Jedna mjera koja se odnosi na smanjenje stope po kojoj se plaća naknada za opće korisne funkcije šuma i druga mjera kojom se povećava utvrđena granica ostvarivanja godišnjih prihoda odnosno primitaka za obveznike ovako utvrđene naknade.

Prva mjera odnosi se na smanjenje stope po kojoj se plaća naknada za opće korisne funkcije šuma s 0,0265% na 0,024% odnosno za 10%, te se prema prošle godine ostvarenom ukupnom prihodu, namjenskom prihodu ostvarenom iz ove naknade od 206 milijuna kuna utvrđuje i projicira rasterećenje hrvatskog gospodarstva u iznosu od 19 milijuna kuna.

Druga mjera predviđa povećanje granice ostvarenih prihoda odnosno primitaka za utvrđivanje obveznika ove naknade s 3 milijuna kuna na 7,5 milijuna kuna, te se predviđa ušteda za hrvatsko gospodarstvo od 14 milijuna kuna. Na ovaj način provodi se akcijski plan rasterećenja gospodarstva, te se izmjenama zakona i šumama, Zakona o šumama predviđa ukupno smanjenje opterećenja hrvatskog gospodarstva za 33 milijuna kuna.

Vjerujem da nitko ne dvoji kako treba pomoći ne samo pogođenim sektorima nego svima koji se bave poslovnom aktivnošću, te se nadam da će naši zastupnici podržati ovakve izmjene koje pomažu hrvatskim poduzetnicima da kroz izazovno vrijeme rasterete svoje poslovanje, te svojom poslovnom aktivnošću pridonesu boljitku sviju nas. Hvala vam lijepa.

Hvala lijepa.

Ostanite gđo. ministar ovdje, imamo nekoliko replika, prva je poštovane zastupnice Zmajić, izvolite.

Ankica Zmaić

Poštovani potpredsjedniče HS, poštovani kolege i kolegice, poštovana ministrice.

Ovim izmjenama Zakona o šumama i preložnim mjerama pruža se velika pomoć gospodarstvu, ali mene zanima iz čega će se osigurati nova financijska sredstva za očuvanje opće korisnih funkcija šuma jer sada naknadu koja je namjenska plaća oko 5,5% poslovnih subjekata, a ovim izmjenama zakona plaćalo bi oko 2,7%?

Odgovor poštovane ministrice.

Marija Vučković

Hvala lijepo uvažena zastupnice na postavljenom pitanju.

Dakle, kao što sam rekla, opće korisne funkcije šuma jesu one koje se odnose na očuvanje ekoloških, ekonomskih i socijalnih nemjerljivih vrijednosti Hrvatskih šuma koje čine gotovo 45% hrvatskog teritorija.

U okviru Fonda za oporavak Ministarstvo poljoprivrede je prijavilo različite programe i projekte koji se odnose upravo na ispunjavanje ciljeva Zelenog plana kojeg je komisija objavila kao komunikaciju u studenom 2019.g. i koja se dalje razrađuje između ostalog i kroz dvije strategije, strategiju „bioraznolikosti“ i strategiju od „od polja do stola“ .

Ono što smo mi prijavili i mislimo da je potpuno u skladu sa smjernicama Fonda za korištenje i Fonda za oporavak jesu programi i projekti koji se odnose na razminiranje u vrijednosti od 3 milijarde kuna, programi koji se odnose na gospodarenje državnim …/Upadica: Hvala/…šumama u vrijednosti od 362 milijuna kuna, privatne šume 112 …/Upadica: Hvala/…Zelena Dalmacija bez požara 75.

Slijedeća replika poštovane zastupnice Vesne Vučimilović, izvolite.

Zahvaljujem poštovani potpredsjedniče sabora.

Poštovana ministrice, moje pitanje je na tragu ovoga što je postavila i kolegica, mene konkretno zanima, znači ovaj dio koji se odnosi na razminiravanje jer svjedočili smo prošli tjedan ovdje i protestu na Markovom trgu pirotehničara, sad ste odgovorili da ste aplicirali, ali kada se ta sredstva mogu očekivati?

Znači, znamo svi da taj postupak ipak neko vrijeme traje. Ova naknada se, tu ta nekakva dinamika, uplata, da li će tu doći do poremećaja i kada ta sredstva možemo očekivati? Zahvaljujem.

Poštovana ministrica Vučković.

Marija Vučković

Ne očekujemo da će ova ušteda od 33 milijuna kuna poremetiti postotak razminiranja koji se ne financira samo iz naknade za opće korisne funkcije šuma nego iz mnogih drugih programa i projekata. Između ostalog mi imamo razminiranje poljoprivrednog zemljišta iz operacije 5.2.1. programa ruralnog razvoja. Nismo još aplicirali pošto nismo, pošto smo svi, još svi na razini u EU smjernica prikupljanja projektnih ideja i prijedloga, al kao što sam rekla Ministarstvo poljoprivrede u okviru prikupljanja prijedloga ovo dalo kao ovaj prijedlog koji iznosi otprilike 3 milijarde kuna, dalo nadležnom resornom, resornom ministarstvu.